
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 24.51 mm |
| Width | 7.24 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 3.43 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 37 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 37 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Input capacitance | 10 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Dual |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Sampling Rate | 16 ksps |
| Number of Converters | 1 |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| power consumption | 25 mW |
| Resolution | 2 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Differential Nonlinearity | 0.5 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
